Noel’de Belçika ve komşuları

4 kız daha önce Berlin’e yaptığımız Noel pazarları seyahatinin ardından benim üniversiteyi okuduğum Belçika’ya gitmeye karar verdik.

IMG_2285

 

Bu sefer 4 gecelik yaptığımız programda 3 ülke ve birçok şehir vardı. Şoförlüğüne müthiş güvendiğimiz Başak direksiyonda toplam 1000km yol yaptık.

3 kız İstanbul-Düsseldorf uçağıyla seyahatimiz başladı. Aslı’da bizimle aynı saatlerde Paris-Düsseldorf trenine bindi.

Düsseldorf havaalanından kiraladığımız arabamızla yolları karıştıra karıştıra tren garına vardık. Aslı ile buluşup ilk durağımız olan Aachen’a doğru yola çıktık.

karte

Babamın işleri dolayısıyla çocukluğumda bir çok tatilimi geçirdiğim Aachen ikinci bir ev gibidir benim için. Noel pazarı ise çok keyiflidir.

IMG_2328

Her sene 1,5 milyon ziyaretçinin gezdiği noel pazarı Marktplatz’da ve bu meydana çıkan küçük sokaklarda kuruluyor. Genelde kasım sonu açılıyor ve noel günü kapanmış oluyor. Yeme içme konusunda gayet iddialı olduğunu söylemem lazım.

Arabamızı meydana çok yakın bir otoparka bıraktıktan sonra küçük Aachen sokaklarından dolaşa dolaşa meydana varıyoruz. İlk işimiz sıcak şarabımızı alıp soluklanmak oluyor.

IMG_2318

Bu meydanda Rathaus yani belediye binası bulunuyor. 14. Yüzyılda inşa edilmiş ve 18. Yüzyılda gotik tarza dönüştürülmüş bu bina çok görkemli. 10.00 – 18.00 arası gezilebiliyor. Noel pazarına gelmişken vakit ayırıp gezmenizi tavsiye ederim.

 

IMG_2334

Aachen’ın  sokak heykelleri de çok ilgi çekici. Genellikle bronzdan yapılmış bu heykellere  şehrin her tarafında rastlayabilirsiniz. Benim favorilerim

* Aachener Wetter (Damen mit Regenschirm)

IMG_2303

* Puppenbrunnen

IMG_2379

 

* Printen madchen

IMG_0580

 

* Kreislauf des Geldes

IMG_2348

 

Güzel bir Aachen gününden sonra Liege/Belçika’ya doğru yola çıkıyoruz.  54 km’lik bir yolumuz var, yarım saatte varıyoruz ve airbnb’den kiraladığımız evimize yerleşiyoruz. Evimiz Noel pazarının olduğu meydana çok yakın, hemen çıkıp pazar kapanmadan bir bira içiyoruz. Belçika ve bira birbirinden ayrılmaz iki kelime.

IMG_2368

İkinci gün programımız Gent ve Brugge.

Liege Gent arası 153km.

Gent 13 ve 14. Yüzyılda kurulmuş, 19. Yüzyılın başlarında Belçika’nın ilk endüstri şehri olmuş. Çok büyük bir üniversiteye sahip, Schelde nehri ve Lys ırmağının birleştiği yerde kurulmuş  250bin nüfuslu bir şehir burası. Turizm açısından Brugge’ün gölgesinde kalmış ancak  en az onun kadar güzel bir şehir.

IMG_3632

 

Bizim ilk durağımız  yine Noel pazarı oluyor.

IMG_3643

 

Ancak bu şehirde mutlaka görülecekler listesine

 • Belfort
 • Graslei nehir kıyısını ekleyebilirsiniz. Ana meydan Korenmarkt ise zaten noel pazarını göreceğiniz yer.

Gent’e 1 gün ayırdıysanız Tasarım müzesini, Şehir müzesini de gezebilirsiniz.

Benim Gent’te size özellikle tavsiye etmek istediğim bir dükkan var. Adı Tierenteyn-Verlent.

 

IMG_3672

http://www.tierenteyn-verlent.be/

Burası 1790 yılında açılmış artizanal bir hardal mağazası. Groentenmarkt 3 numarada bulunuyor. Hardal dışında çeşitli tuzlar, soslar ve baharatlar da satılıyor. Yeme içmeye meraklıysanız bu dükkanı sakın kaçırmayın.

Vakit darlığından giremediğimiz ama listemizde üst sırada olan iki ayrı mekan var. Belki bizim yerimize siz denersiniz.

 • Champagnekelder – Şampanya barı

http://www.champagnekelder.be/

 

IMG_3709

 

 • Delirium Tremens – Pembe fil logosundan tanıyabileceğiniz bira ve birahane (Bu isim aynı zamanda alkol yoksunluğunda hissedilen psikolojik durum.)

https://www.delirium.be/en/age-check

IMG_3710

 

 • Aynı zamanda okuldaşım olan Fahri Gediz’in önerisi olan 300 çeşit peynir satılan Het Mekka van de Kaas.

http://www.hetmekkavandekaas.be/

e5c790990350d92f93adbd1c7b2e62c0

Kısa Gent gezimizden sona 51km uzaklıkta ki Brugge’e doğru yola çıkıyoruz. Vardığımızda farkediyoruz ki hem bu şehri gezip hem akşam Liege’e dönmek çok zor olacak. Hemen bir otel bulup son dakika fiyatıyla odamızı tutuyoruz.

Şehrin tam merkezinde 3 yıldızlı kanal manzaralı bir otel burası. Fiyatları ise gayet makul.

http://hotel-bourgoensch-hof.hotel-in-bruges.com/tr/

 

IMG_3810

Benim daha önce Brugge’de konakladığım ve çok tavsiye ettiğim bir otel daha var, otel araştırması yaparken gözönünde bulundurabilirsiniz.

http://www.depeellaert.be/en/

Brugge’e en az 1 tam gün ayırmak gerekiyor. Gezilecek çok yer, içilecek çok bira ve yenecek çok güzel yemekler var. Blogumun ilk yazısı da Belçika hakkındaydı. Bu bilgilere ulaşmak için  https://elaninkirmizibalonu.com/2015/09/10/ilk-yazi-belcika/ linkini tıklayabilirsiniz. Bu yazıda Brugge’le ilgili bir çok bilgi mevcut.

IMG_3726IMG_3735IMG_3758IMG_3797

 

O bilgilere ek olarak bu sefer keşfettiğimiz çok değişik bir pastaneden bahsetmek istiyorum size.

Au Merveilleux de Fred isminde ki bu pastane 1963 Fransa doğumlu Frederic Vaucamps’a ait. 1982’de açılan ilk dükkanın ardından zaman içinde dükkan sayısı 17 cıvarı olmuş. Meringue, çırpılmış krema ve çikolatadan oluşan bu  tatlının 6 çeşidi var. Benim tercihim karamelli  “sans-culotte” ve spekülos belçika biskuvili “incroyable”. Bu tatlının bence özelliği beklemeden yenmesi, hafif serin tüketilince çok daha lezzetli oluyor, kremanın erimemesi lazım yani 🙂

IMG_3748IMG_3750IMG_4124

 

Listemizde olan ama gidemediğimiz bir restoranı da listenize alabilirsiniz. Tipik bir Belçika restoranı olan “De Vlaamsche Pot” ‘da Waterzoii ve şarapta pişmiş midye gibi yerel yemekleri tatmanız mümkün.

IMG_3765

Otelimizin yanında ki Boudoir isimli erotik butik ise enteresan alışverişler için sizi bekliyor olabilir 🙂

Ertesi sabah kahvaltımızı ettikten sonra tekrar yollara dökülüyoruz. Bu sefer istikamet Liege’e dönüş yolumuzda Hollanda’nın en eski kentlerinden biri olan kardeşimin liseyi bitirdiği Maastricht.

IMG_4156

Bu şehrin adını  bir çok kişi 1992 yılında  imzalanan anlaşmadan hatırlayacaktır. Anlaşma sonucu Avrupa Ekonomi Topluluğu’nun adı resmen Avrupa Birliği olmuş ve Euro kullanan ülkeler arasına katılma kriterleri bu anlaşma ile belirlenmiştir.

IMG_4157IMG_4163

Bolca alışveriş imkanının olduğu şehir meydanında kurulan noel pazarı gerçekten gezmeye değer. Meydanda ki büyük dönme dolaba binerseniz şehri tepeden görme fırsatınız da olur. Ben Hollanda’nın küçük şehirlerini çok seviyorum. Sokak yemekleri, sıcak şarap, güzel dükkanlar…

IMG_4169IMG_4173IMG_4174IMG_4181

 

Gayet keyifli bir günün ardından Liege’e geri dönüyoruz. Maastricht-Liege arası 34km yani sınır komşusu.

staticmappatf0a3-f6791

Liege’de o akşam için en sevdiğim restoranda yer ayırtıyorum. “Sabots d’Helene”  isimli bu restoranda masanın ortasına getirilen mangalda kendi etlerimizi pişiriyoruz. Etlerin yanında limitsiz fırın patates, salata ve soslar geliyor. Rezervasyon yapmadan gitmemek gerekiyor. Sadece akşamları 18.30-24.00 arası servis verdiğini de belirtmek lazım. (+32 4 223 45 46)

IMG_4287IMG_4290

Yemek sonrası noel pazarında bir kaç değişik içki denemesi yapıyoruz.

“Reveille la bête en toi” yani içinizde ki canavarı uyandırır isimli bira ve “Clitoris” isimli Kanada viskisi, kiraz şekerlemesi ve kremadan oluşan shot özellikle lezzetleri ve isimleriyle dikkatimizi çekiyor.

 

IMG_4276IMG_4305

 1. günümüz aşağı yukarı 13bin nüfuslu Dinant kasabası. Bu kasabaya gelmemizin iki sebebi var. İlki kasabanın ortasından geçen nehir ve yamaçta ki Dinant kalesinin müthiş manzarası. Diğer sebep ise Leffe bira müzesi.

 

Liege-Dinant arası 100 km.  Hava biraz soğuk ve kapalı olmasına rağmen manzara çok etkileyici.

IMG_4414

 

Nehrin iki yanını birleştiren köprülerin üzerinde büyük saksafon heykellerini görüyoruz.

IMG_4418IMG_4421IMG_4449

Ve öğreniyoruz ki saksafonu icat eden Adolphe Sax Dinant doğumluymuş  Hatta burada ufak bir müze bile varmış. Şehir küçük olmasına rağmen yetiştirdiği sanatçılara sahip çıkmış ve onları yüceltiyor, kendi ülkemizde pek alışkın olmadığımız davranışlar.

IMG_4423IMG_4428

Şehri bir de tepeden görmek için  teleferikle yukarı çıkıyoruz. İsterseniz 400 basamağı tırmanabilirsiniz tabii.   Bu kale Belçika’nın 1830 yılında kazandığı bağımsızlık savaşında büyük rol oynamış.

IMG_4456

 

IMG_4473

IMG_4470

Fransa’ya karşı 15 Ağustos’ta başlayan Alman işgali, 23 Ağustos 1914  şehir Almanya’ya teslim olmuş olmasına rağmen yerel halkın ayaklanması sonucu almanlar en küçüğü 3 haftalık bir bebek dahil 612 kişiyi bir araya toplayarak öldürmüşler.

IMG_4458

2 gün sonra Louvain şehrinde  Dinant’a benzeyen büyük bir katliam gerçekleşmiş. Kalenin içinde bu muharebeyle ilgili görseller, haritalar ve bilgiler mevcut. Bizi en çok etkileyen sadece bir tüfeğin girebileceği açıklığın olduğu pencereler.

IMG_4463

 

IMG_4469

Kale turunu bitirip Maison Leffe yani Leffe müzesine gidiyoruz. Kış mevsiminde cumadan pazara 11-18 arası açık olan müze yaz aylarında salıdan pazara açık. Siz gitmeden mutlaka kontrol edin yinede.7 euro giriş ücretine biranın tarihi, yapılışı, bira tadımı ve ufak bir hediye dahil.

IMG_4486IMG_4496IMG_4510

Biraseverseniz mutlaka gidin, çeşitli yoğunlukta ve lezzetli biraları deneyin. Çıkışta da hediyenizi almayı unutmayın IMG_4518

Dinant kasabasını bitirip Noel pazarını ve şehri gündüz gözüyle gezmek için Liege’e geri dönüyoruz.

IMG_4282IMG_4537IMG_4540

Liege ile ilgili detaylı bir yazı yazacağım en kısa zamanda. Son akşamımız da Liege’e özgü bir köfte olan Boulette Liegeoise yiyoruz. Hafif tatlı bir sosu var bu köftenin. Yanında bol kızarmış patates ve salatayla servis ediliyor.

IMG_4547

Bu yemeği Liege’de bir çok brasserie’de yada restoranda yiyebilirsiniz. Bizim yediğimiz restoranın adı Le Dernier Ragot. Hatta ertesi gün İstanbul’a döneceğimiz için kalan köfteleri vakumlu paket yaptırıp Sinan’a getirdim, tadından hiç bir şey kaybetmemişti.

Ertesi sabah erkenden Düsseldorf’a yola çıkıyoruz.

IMG_4596

Uçağımız akşam ancak liseden çok sevdiğimiz arkadaşımız Atilla Düsseldorf’ta yaşadığı için onunla buluşmaya gidiyoruz. Önce tipik bir alman yemeği sosis bira ikilisini yiyip noel pazarında Atilla’yla buluşuyoruz.

IMG_4601

Bu şehrin Altstadt denilen kısmı  çok keyifli. Güzel bir dönme dolap turu daha sonra ise Ren nehri kıyısında bir birahaneye oturup günümüzü ve seyahatimizi noktalıyoruz.

 

IMG_4617

4 günde 1000km, 7 şehir ve 3 ülke gezerek bir daha ki seyahatimizin hayaliyle İstanbul’a dönüyoruz…

IMG_3624IMG_4587

Noel’de Belçika ve komşuları” üzerine 2 yorum

 1. Harika bir gezi olmuş yakın zamanda yaşamak için Fleron -Liege e taşınıyorum .Enfes gezmişsiniz 🌸

  Beğen

  1. Universite zamani, 3 sene yasadigim sehir Liege, cok cok sevdigim harika gunlerimin gectigi sehir. Sormak istediginiz bir sey olursa yardimci olmaya calisirim. 🌸🌸

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s